Hack

Kurisu Warwalking Kit

A képen egy LILYGO® TTGO T-Beam látható. Ez egy olyan ESP32 board, amin a szokásos WiFi és Bluetooth mellett van GPS és
LoRa rádió is. Ami még nagy durranás rajta, hogy a hátulján egy 18650-es akkutartó van, az USB port pedig nem csak
programozásra, hanem a 18650-es akksi töltésére is használható a beépített töltőáramkörrel.

A képen egy LILYGO® TTGO T-Beam látható. Ez egy olyan ESP32 board, amin a szokásos WiFi és Bluetooth mellett van GPS és LoRa rádió is. Ami még nagy durranás rajta, hogy a hátulján egy 18650-es akkutartó van, az USB port pedig nem csak programozásra, hanem a 18650-es akksi töltésére is használható a beépített töltőáramkörrel.

Én ingyen jutottam hozzá – köszi Alex – először viszont azt se tudtam mi ez. Elég feltűnő rajta a LoRa felirat, ezért azt gondoltam, hogy az egész board maga egy LoRa rádió, gondoltam Arduinohoz, vagy ilyesmi. Pár hónappal később kerestem csak végül rá, akkor tudtam meg, hogy ez gyakorlatilag egy teljes devkit azoknak, akik mindenféle wireless cuccot akarnak ESP-vel használni.

Szóval ez egy kész cucc, amivel sokan pl. LoRa alapú GPS trackert csinálnak. A linkelt példány már újabb revision, az én változatom már nem elérhető.

LoRa

Úgy gondoltam jó lenne a board legizgalmasabb részével foglalkozni, a LoRa-val. Aki nem tudná, ez egy olyan rádiós technológia, ami kis teljesítmény mellett nagy távolságokat tud áthidalni (nyílt terepen akár 10+ km). IoT eszközökben előszeretettel használják.

A LoRa eszközök tudnak egymással kommunikálni, viszont sokkal *faszább* a LoRaWAN hálózat. A LoRaWAN tulajdonképpen egy protokoll a LoRa rádiós eszközök fölött. Sokkal többet nem tudok róla mondani, mert sajnos kipróbálni nem tudom, de a lényeg, hogy lenne az egész köré egy webes felület, ahonnan – ha jól tudom – elérhetőek az oda beküldött adatok. Tehát a LoRa eszközünket kitehetjük a puszta közepére, ahol még áram sincs és mindez felmegy valaki más szerverére, ahonnan már interneten át érjük el az adatokat.

Ez a példány a 433/470 MHz-es változat, ezért a hazai LoRaWAN hálózattal sajnos nem fog működni (az a 867-868 MHz-en van). Ha esetleg kedvet kapsz ehhez a cucchoz, akkor figyelj tehát oda, hogy olyan frekvenciával vedd, amin ez a hálózat üzemel. A 433/470-es példánnyal egyébként más gond nincs, itt az EU-ban ez gond nélkül használható, szabad frekvenciasávon van.

Tekintve, hogy másik LoRa eszközöm nincs, ezért itt el is engedtem azt, hogy én a LoRa-val fogok mostanában foglalkozni. Majd egyszer!

WiFi, GPS

Ha más nem, a WiFi, GPS és esetleg Bluetooth kombinációt ki tudom használni, nem beszélve a 18650 akksiról való működtetésről.

Tanulási szándékból én egy egyszerű WiFi warwalking eszközt kreáltam belőle:

  • bekapcsolás után folyamatosan scanneli a WiFiket,
  • amiket talál, elmenti az aktuális időponttal és a GPS koordinátákkal együtt,
  • ha kéred, felmegy a nyílt WiFi-kre és lekéri a publikus IP-címet,
  • hazaérve pedig feltölti őket egy helyi szerverre.

A feltöltés után pedig webes felületen kereshetőek a WiFi-k, ellenőrizhető az akku állapota, stb.

D3n-től kölcsönöztem egy 18650-es akksit, hogy kültéren is tudjam tesztelgetni. Meglepődtem, hogy egész működőképes volt elsőre. A képen látszik, hogy még a GPS-sel gondom van, mintha nem frissülnének a koordináták, viszont a többi funkció remekül működik.

GitHub: webes felület

A TTGO-n futó cucc kódját nem merem publikálni egyelőre, annyira szörnyű. Egyszer talán egy refaktor után 🙂

Ez volt egyébként (egy USB rubber ducky után) az első ESP boardom.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük