A Tuya után vegyük szemügyre a Xiaomi smarthome termékeket és azok Home Assistantba történő integrációját.

Kínálat
A Xiaomi rövid időn belül hazánkat is meghódította az okosotthon termékeivel. Talán az övék az a platform, amiből a legszélesebb termékpaletta érhető el hazánkban:
- lámpák és izzók,
- smart socketek,
- ventillátorok,
- robotporszívók,
- légtisztítók,
- párásítók
és még sok más.
Mi is több Xiaomi smarthome terméket vásároltunk már:



Mindegyikkel meg vagyunk elégedve.
A Xiaominak egyébként külföldön – természetesen főleg kínában – a hazánkban láthatóhoz képest is brutális az okoseszköz kínálata. Néhány szokatlanabb:
- víztisztítók
- székek
- asztalok
- WC-k (!)
Gyakori, hogy más kisebb-nagyobb cégeket felkarolnak/felvásárolnak, így bővítve magukat új termékekkel. Például az általunk vásárolt Dreame robotporszívó is ilyen.
Home Assistant
Van gyári Xiaomi integráció, ami pár dologhoz használható… HACS-ban viszont van egy custom integration, ami szerintem minden létező eszközüket támogatja.

Azokat is, amiket a magyar piacon nem találsz meg. Ezek listájához és az elérhető funkciókhoz tartozik egy weboldal is, de lehet egyszerűbb az integráció readmejéből böngészni a kategóriákat.
Ami még nagyon jó ebben, hogyha van olyan funkció, ami nem lett kivezetve a Home Assistant frontendjére, egyszerű service callokkal elérhető és ehhez minden paramétert megtalálsz a miot-spec weboldalon.


Lehet továbbá márkaspecifikus integráció is, szintén előfordulhat, hogy a HACS „kínálatában”. Kifejezetten örültem, amikor megjelent a Dreame integráció és azóta szinte kizárólag Home Assistantból irányítjuk a porszívót. Sőt, valamilyen szinten több feature-t is biztosít.

A service callok segítségével pl. előre tudtam programozni olyan porszívózási rutinokat, amiket a Xiaomi appban a virtuális falak folyamatos szerkesztésével tudtam elérni: gombnyomással olyan porszívózás, ami kihagyja az ebédlőasztal vagy a ruhaszárító területét, azaz olyan területeket, amiket átrendezünk (erről itt írtam is).
Így a Xiaomi termékeket maximálisan ajánlhatom ha Home Assistantot használsz, de előtte mindenképp tájékozódj a miot-specen és – mint mindig – az integrációk dokumentációjában, HACS-ban, hogy minden funkció elérhető-e.