Régen gyakran bejött, hogy valamiről írtam a blogomban, amivel szenvedek, majd rövid időn belül meg is oldódott. Eljutottam oda, hogy újra ehhez kell folyamodjak.
Van nekem egy kis smart home projektem: az albérlet, ahol élünk a barátnőmmel. Ennek egyik szuper feature-je volt, hogy reggel a megfelelő időben, ha nem vagyok szabadságon és munkanap van, bekapcsolta az asztali gépemet.

Máskor is hasznos ez, ha távolról be kéne SSH-zzak/VNC-zzek a gépemre, mert ekkor csak bekapcsoltam így és fél perc múlva tudtam is kapcsolódni, ha végeztem, akkor pedig ki is tudtam kapcsolni.
A bekapcsoláshoz Wake on LAN-t, a kikapcsoláshoz pedig egy egyszerű shell scriptet használtam, amit SSH-n indított a Home Assistant.
Ez jól is működött a régi FX-6300-ra épülő gépemmel és az új Ryzen 7 5800X buildemmel is.
…és ennyi volt.
Egészen addig jó volt, amíg nem vettem egy Radeon RX 6700 XT videókártyát. Azzal több szopás is volt.
Egyrészt resetelnem kellett teljesen a BIOS-t, mert nem adott képet sehogysem a gépem. Oké, majd beállítgatom újra a dolgokat gondoltam.
Másrészt az újabb Acer monitorjaimat DP-HDMI átalakítóval nem tudta működésre bírni a BIOS-ban, így muszáj voltam a régi monitoromat beállítani harmadiknak, hogy valamin lássam, mi van boot közben.
Gyárilag visszakapcsol az ErP mode, meg mindenféle dolog, ami miatt nem megy a Wake on LAN, így ezeket szépen visszaállítgattam a BIOS reset előtti állapotra, hogy majd jól működni fog. Képzelheted, hogy nem működik.
Linuxon és Windowsban is mindenféle toollal be van kapcsolva, a BIOS-ban pedig egyértelműen jó a beállítás, mert
- bekapcsolt WoL mellett ha suspendelem a gépet, világít a link LED a switchen/hálókártyán,
- kikapcsolt WoL mellett suspend esetén pedig teljesen kikapcsol a hálókártya.
Gondoltam már arra is, hogy network szinten csesztem el valamit, ahogy újratűzfalaztam pl. a routert vagy vettem fel új VLAN-okat és a switchet szanaszét állítgattam, de nem. A TV-t és a régi számítógépemet is be tudom kapcsolni WoL-lal továbbra is. Megnéztem Wiresharkkal a hálókártyán a forgalmat, megkapja a gépem a magic packeteket.
A Google abszolút nem segített semmit, mindenhol leírják hol, miket kapcsoljak ki és be, de ez egyelőre nem vezetett eredményre.
Úgyhogy hónapok óta itt frusztrál ez a helyzet és kezdek odáig eljutni, hogy kötök egy nyomvadt relét az alaplapon a power gomb pinjeire, hogy be tudjam valahogy kapcsolni ezt a mocskot.
Yep..
Nem tudom mit tud egy videókártya ebbe ennyire beleszólni. Most megyek és megnézem van-e az alaplaphoz és a videókártyához firmware update és elkezdek imádkozni vagy nem tudom.