Legyen gyors, redundáns és nem is túl drága. Merevlemez és SSD keresésre fel!
Jelenlegi setup
A korábbi posztban már írtam a vasról, de nézzük át kicsit alaposabban.
Nem lesz nehéz jobbat találni a mostani szerver diskjeinél.



- 2x 1TB 7200rpm NL SAS
- 1x 4TB WD40PURX-64G
- 1x 1TB WD10EZRX-00L
A SAS diskekből egy RAID1 kötet készült a szerverben lévő PERC H200 vezérlőn, ezen vannak többnyire a virtuális gépek. Sajnos ezek a diskek NL SAS-ok, szóval – bár az itt mellettük lévőekhez képest gyorsak – nem a leggyorsabbak.
A 4 TB-os WD Purple disk valaha párban volt egy 4 TB-os WD Red diskkel. Mire én megörököltem a szervert, az a Red lemez már halott volt, a BIOS sem látja, arra vár, hogy utánanézzek, lehet-e vele valamit kezdeni. Ezen az egy megmaradt, árva lemezen van minden fontos és nem fontos adatunk (pl. torrent is). Local és offsite backupok készülnek róla, fix ütemezéssel. Ez a lila disk 150 MB/s adatátvitelt tud maximum és csak 64 MB a cache rajta, úgyhogy hamar ki tudom akasztani a DIGI 1000 nettel.
Az 1 TB-os WD Green merevlemezen ISO-k, próba VM-ek, egyéb random dolgok vannak. Kb. eldobható kategória, csak bedobtam a gépbe pluszban, mert miért ne.

Ugyan elég fapados az ESXi-be épített SMART diagnosztika, de elvileg a két WD merevlemezen nincsenek hibás szektorok és írás/olvasás hiba sem történt, pedig bizony kurva öregek (szerintem a power-on hours ezer órában van):
[root@esxi:~] esxcli storage core device smart get -d naa.50014ee2b5a96718
Parameter Value Threshold Worst
---------------------------- ------- --------- -----
Health Status UNKNOWN N/A N/A
Media Wearout Indicator N/A N/A N/A
Write Error Count 0 0 N/A
Read Error Count 0 51 N/A
Power-on Hours 50 0 50
Power Cycle Count 99 0 99
Reallocated Sector Count 0 140 N/A
Raw Read Error Rate 0 51 N/A
Drive Temperature 35 0 N/A
Driver Rated Max Temperature N/A N/A N/A
Write Sectors TOT Count N/A N/A N/A
Read Sectors TOT Count N/A N/A N/A
Initial Bad Block Count N/A N/A N/A
[root@esxi:~] esxcli storage core device smart get -d naa.50014ee20a0c0af4
Parameter Value Threshold Worst
---------------------------- ------- --------- -----
Health Status UNKNOWN N/A N/A
Media Wearout Indicator N/A N/A N/A
Write Error Count 0 0 N/A
Read Error Count 0 51 N/A
Power-on Hours 9 0 9
Power Cycle Count 88 0 N/A
Reallocated Sector Count 0 140 N/A
Raw Read Error Rate 0 51 N/A
Drive Temperature 38 0 N/A
Driver Rated Max Temperature N/A N/A N/A
Write Sectors TOT Count N/A N/A N/A
Read Sectors TOT Count N/A N/A N/A
Initial Bad Block Count N/A N/A N/A
Tervek
Mindenképpen szeretnék a VM-ek alá SSD-t, a fontos adatokat pedig valamilyen tükrözött vinyón akarom tartani.
Mikor elkezdtem self hostolni dolgokat, akkor még elég lightweight volt minden, bőven elég volt akár egy gyengébb vinyó is ahhoz, hogy alkalmazásokat üzemeltessek. Egyrészt az én igényeim is nőttek és erőforrásigényesebb dolgokat akarok hostolni, másrészt természetes is, hogy évekkel később, sokkal nagyobb minden csomag, update, container ésatöbbi.
A mostani torrent és NAS tárhely disk helyett 2 darab 4 vagy 6 TB-os disket terveztem venni eredetileg. Tervben volt egy használt 4 TB-os vinyót is a Purple mellé, hogy az is megmaradjon „biztonságosabban”.
SSD keresés
Kutakodtam r/HomeServer-en, lőttem pár Google keresést és már azon gondolkodtam, hogy consumer SSD-ket fogok venni… Végül találtam Intel Enterprise SSD-ket nagyon jó áron a Hardveraprón.
A srác új, Intel D3-S4520 SSD-ket árult, darabjuk 30e Ft.

Köszönet érte SWiNEBoY-nak!:)
A legnagyobb félelmem a consumer SSD-kkel egyébként az volt, hogy lehet, hogy hamar meg fognak dögleni. Na, ez biztos nem. Míg egy 1 TB-os 870 EVO-nak 600 TBW-je van, addig ennek 5,3 PBW, azaz 5300 TBW.
Vettem tehát kettőt, ezen lesznek a virtuális gépek, meg a Proxmox.
Merevlemez keresés
Első körben szétnéztem, hogy mi kapható most újonnan.

Megnyitottam az Árukeresőt, elkezdtem 4TB+ HDD-ket keresni. Kizártam az 5400 RPM-eseket és legalább 256 MB cache-t tartalmazókat néztem.
Úgy néztem, adatátvitel tekintetében a legolcsóbb esetén is érezhető lesz a váltás. Ha csak a torrenttel számolok, bőven beleférek az éves 180 TB yearly workloadba is. (A torrenthez képest a munkám meg a basic archiválás IO-ja elenyésző a HDD-n.)
A trükk még az, hogy a 180 TB fölötti yearly workloadhoz ajánlott lemezek általában már nem consumerek, így valószínűleg megbízhatóbbak.
Arra jutottam, hogy elég az árakat néznem. Ez alapján 4 TB diskből az ST4000NE001, míg 6 TB diskből az MG08ADA600E lenne jó választás nekem.
RAID miatt ugyebár egyből kettő kéne: a 6 terás diskből két darab ÁFA nélkül 87 402 Ft. Well.
Használt piac
Hardveraprón ismét meglepődtem. 48e Ft-ért találtam 10TB-os HGST enterprise vinyókat. Elég sok üzemidejük volt, de SMART adatok szerint hibátlanok és a gyártó doksijai alapján még bőven van bennük lehetőség.
Pontos típusuk: HUH721010ALE601

Így vettem is két darabot. Köszi, johnny6.d!
Barátnőm már rámszólt viszont, hogy ezek elég hangosak és ha ez így marad az nem lesz jó. Szerencsére csak akkor kattognak vadul, mikor közel maxon járatom őket, az meg ritkán van, illetve keresek köré valami „hangtompítót”, hogy a gépház ne növelje tovább a hangjukat.
Meglévő merevlemezek
Korábban említettem, hogy legalább a 4T disket viszem magammal az új szerverbe. Hogy azt használjam, az alaplapi SATA vezérlő is megteszi az új gépben, de kár lenne a HBA kártyát így elengedni.
Gondoltam, mi lenne, ha a régi ergya SAS vinyókat is betenném a gépbe csak a poén kedvéért, ill. így lesz lehetőségem a jövőben tenni bele komolyabbat is akár.
A gyári firmware-rel csak a saját management felülete érhető el ennek a vezérlőnek, nem adja át a diskeket az OS-nek, hogy csináljon velük azt, amit akar. Utóbbihoz ún. IT firmware-t kellett flasheljek rá, amit szerencsére egy egész jó tutorialt követve meg is tudtam oldani.
Innentől úgy működik ez a kártya, mint egy sima SAS/SATA vezérlő: ha rákötök egy vinyót, az egyszerűen megjelenik az OS számára:

