Rosszul járhatsz-e, ha kínai Tuya eszközöket veszel? Integrálhatod-e ezeket Home Assistantba?
Mi is az a Tuya egyáltalán?

Maga a Tuya csupán egy platform. Egy whitelabel okosotthon PaaS, egy olyan szolgáltatást nyújtanak, amit a gyártók felhasználhatnak ahhoz, hogy saját okoseszközöket készítsenek.
Tegyük fel, hogy a céged lámpákat, ventillátorokat, meg mindenféle háztartási cuccot csinál. Szeretnéd ezeket felokosítani, hogy betörj a smarthome piacra is.
Ha elkezdesz kutakodni, hogy tudnál ennek nekivágni, valószínűleg hamar találkozol majd a Tuya-val. Ők adják az appot, amit rebrandelhetsz és a hardverüket beépítheted a saját termékeidbe, hogy smartok legyenek.
Kész is vagy a saját smart appliance-oddal, a saját márkás alkalmazást pedig 10 perc alatt összekattintgatod, ahogy a fenti videó mutatja.
De ez jó, nem?
Van jó és rossz oldala is. Igazából ugyan az: gyakorlatilag bárki csinálhat egyszerűen smart eszközöket.
Szuper, hogy rengeteg olcsó eszköz tud így a piacra kerülni (főleg kínából), viszont ezek minősége nagyon változó. Nekem 4-ből 4 termékkel van valamilyen problémám:
- AlecoAir D12 HOME páramentesítő: minden áramszünet után elfelejti a konfigot, újra hozzá kell adjam teljesen a Tuya alkalmazáshoz, aztán mivel be van kötve Home Assistantba, frissítgetnem kell ilyenkor a kulcsokat.
- Aubess Smart Socket: közel sem 16A-t tud, hiába írják rá. Ha nagyobb fogyasztóra kötöd, hogy fogyasztást mérj vele, egy idő után tönkremegy („nagyobb” fogyasztás: 120W)
- Tuya Zigbee Door/Window Sensor: ez legalább jól működik, ellenben az elemek állapotát random jelzi. Van amelyiknél jól működik, van amelyiknél fixen 1%-ot jelez.
- Tuya Zigbee Temperature/Humidity Sensor: a feladatát ez is ellátja, de ugyan ez az akksi állapot probléma van vele, mint a nyitásérzékelővel.
Nyilván direkt én is az olcsóbb kategóriából vásároltam, de, hogy őszinte legyek nem akartam rájuk egyébként sem többet költeni, mert a Home Assistant integráció mindig kérdéses a Tuya eszközök kapcsán.
Home Assistant integráció
A gyári integráció
Van gyári Tuya integráció viszont ezzel nem biztos, hogy működni fog az eszközöd, ráadásul nem is helyi hálón át működik, hanem az interneten át, szóval ha nincs net, nincs páramentesítés vagy automatizált klíma. Például a fent említett páramentesítő így jelenik meg:

Ez tök jó lenne, még ha nem is látszik semmilyen extra funkció amit még tud, viszont nem csinál semmit. Hiába nyomkodod a state-t, sose fog elindulni.
Az Aubess Smart Socketek ugyan működnek, de a fogyasztás mérés nem, csak egy kis hack segítségével (de akkor már nincs értelme a gyári integrációt használni egyébként sem).
A Zigbee eszközök a szerverembe dugott Zigbee adapterről működnek, így azzal legalább nincs semmiféle probléma és 3rd party függőség se.
LocalTuya
Sokkal faszább a LocalTuya custom integration és a nevéből adódóan ez helyi hálózaton át megy, szóval ha tanyán élsz mikrohullámú nettel, nem lesz gond.
Konfigurálni az eszközöket vele viszont olyan, hogy valószínűleg sok ember nem fog utána soha többé Tuya eszközt vásárolni.
Először ki kell nyerned azt a kulcsot, amit az eszközök használnak a kommunikáció során. Ehhez van egy tool, a tinytuya, amit használhatsz hozzá, miután összekötötted a Tuya developer fiókoddal.
Ha megvan a kulcs és beállítottál egy fix IP címet az eszközödnek, hozzáadhatod a Home Assistanthoz a LocalTuya configuration wizardon keresztül.
Itt jön az izgalmas rész.
Először ki kell választanod, hogy milyen vezérlőt akarsz hozzáadni: switch, sensor, fan, light, stb. majd konfigurálnod kell azt, a Tuya API válasza alapján.

Tehát kapsz egy sorszámozott listát az összes paraméterről, amit visszaad az API. Ezeknek nincs neve, szóval ki kell találnod, melyik mi. Ehhez segít, ha közben végignyomkodod az eszköz minden funkcióját a gyári alkalmazásban. Így rájöhetsz, egyáltalán melyik paraméter micsoda, ill. milyen értékeket vehet fel.
Ha ezzel végeztél, hátradőlhetsz és használhatod végre az eszközöd HA-ból (ráadásul ugye helyi hálózaton át, így azért egész gyors a dolog).

Azért viszont annyira ne legyél teljesen biztos abban, hogy ez így innentől oké:
- Jeleztem, hogy ettől még az eszköz lehet szar, simán lehet olyan, hogy pl. elfelejti a konfigot. Ilyenkor állíthatod be újra a kulcsot (szerencsére a vezérlőket/szenzorokat megjegyzi).
- Az Aubess socketek esetén nekem elég nagy problémám az, hogy kb. 15-30 percenként elérhetetlenné válnak Home Assistantból. Ha épp ilyenkor akarnád őket kapcsolgatni, akkor az szar ügy. A Tuya appon át egyébként működnek, szóval fura. Más eszközzel nincs baja a Local Tuyanak egyelőre.
Konklúzió
A fenti okok miatt nem szoktam ajánlani Tuya eszközt annak, aki Home Assistantba szeretné bekötni.
A gyári alkalmazással használva, lehet hogy jobbak az élmények, de ugyebár eléggé cloud függő a dolog. Pozitívum, hogy más gyártók saját márkás, de Tuya platformra épített eszközeit ugyan úgy be tudod kötni az eredeti Tuya alkalmazásba, így pl. ezeket az Aubess socketeket össze tudom kötni a páramentesítővel, tehát brutálisan nagy a kínálat, mindent megtalálsz, amit el tudsz képzelni egy smart homeban. Kérdés, hogy megéri-e.
A Zigbee eszközöket sokkal-sokkal jobban ajánlom.
Van egy egész jó lista, milyen Zigbee eszközök támogatottak HA-ban biztosan, felhasználók visszajelzései alapján. Amit itt találsz (és jót írnak róla), azzal nem fogsz mellélőni, van bőven Tuya is közte.
Illetve a Zigbee eszközök teljesen a helyi hálózaton érhetőek el, nem függenek WiFi-től, cloudtól, csak legyen egy adaptered/hubod.
One comment on “Tuya cuccok – megéri?”