Nem a világ legrosszabb vasa az enyém, de eljárt jó pár alkatrésze felett az idő:

- [CPU] AMD FX-6300 (6 core, 3.5 GHz, AM3+)
- [COOLER] Scythe Katana 4
- [RAM] 16 GB DDR3 1333 MHz (mixed)
- [MOBO] Gigabyte GA-78LMT-USB3
- [GPU] NVIDIA GTX 750 2GB
- [SSD] Kingston SKC600 256 GB
- [SSD] Samsung 860 EVO 256 GB
- [HDD] TOSHIBA DT01ACA1 1 TB HDD
- [PSU] FSP Raider 550W
- [CASE] Aerocool Strike-X ONE Advance
Ez egyébként 4-5 éve váltotta a Phenom II x4 965 BE alapú konfigomat, ami szintén nem volt túl új akkoriban sem, most viszont tényleg modernebbre akartam végre váltani.
Aktuális konfig
CPU
Már a PHPStorm is erősen döcög egy nagyobb projekt megnyitásakor, hát még ha közben fut pár Docker container vagy még pár másik IDE… Néha szükségem van erősen CPU igényes taskok futtatására, akkor pedig méginkább érzem, hogy nem mai darab.
RAM
A 16 GB RAM egyébként az esetek többségében nekem elegendő. Nagyobb gond, hogy néha random kapok crasheket. Valamelyik RAM stick a 16 GB felső környékén hibás lehet, ezt később memtesttel meg is vizsgálom majd.
Alaplap
Mindig budget alaplapokat vettem. Ennek köszönhetően általában híján voltam a modernebb I/O-nak és jobb featureöknek. További nagy bajom vele, hogy csupán SATA2 vezérlő van rajta, nemhogy M.2. foglalat. Emellett elkezdett furcsa dolgokat produkálni Windows alatt a hálókártya, és mostanában a WoL is eldöglött benne. Ez nem túl jó előjel.
SSD-k
Dual-bootolok, de két SSD-vel: egyiken Ubuntu, másikon Windows van. Egyszerű oka van, hogy miért így: 256 GB kevés dual-bootra, sőt, az elsődleges Linuxos SSD-m egyébként is kezd megtelni. Egyszerűen annyi szoftvert használok és akkorára híztak a projektek, hogy lassan nem férek el. A HDD-re ha átmásolnám a projekteket, akkor pedig iszonyat lassú lenne velük dolgozni.
Gépház
Ez egyéni ízlés tárgya: utálom.
Külsőre legalábbis nem jön be, viszont szerelni se annyira szeretek benne. Mindenhez műanyag gyorsszerelő akármiket használ, amik valahogy stabilnak se túl stabilak de kényelmesnek se túl kényelmesek. Inkább csavarnék be szimplán 4 csavart, minthogy becsavarjak 4 csavart, majd két furcsa műanyag szutyokkal rögzítsek egy másik műanyag szutykot, ami egy HDD-t vagy SSD-t fog.
Ez a gépház mondjuk nem is volt teljesen önkéntes választás, egy jó dealért cseréltem el az akkori gépházamat (Aerocool Aeroengine) erre plusz még valamire (talán RAM-ra). Már sajnálom nagyon.
Új konfig
Sokat gondolkodtam egyébként azon, hogy notit veszek inkább, de több dolog megállított gyorsan:
- sokkal drágábbak,
- az olcsók össze-vissza hajló műanyag vackok,
- nehezebb bővíteni, sokat szinte abszolút nem is lehet,
- mobil CPU-k sokkal gyengébbek,
- ha dedikált GPU-val akarnék, úgy is ki fog belőle égni rövid időn belül, plusz akkor az megint mocsok drága lenne és később azt végképp nem tudnám bővíteni.
Szóval inkább elengedtem, helyette ezt vettem (305 834 Ft-ért):
- [CPU] AMD Ryzen 7 5800X (8 core / 16 thread, 3,8 GHz – 4,7 GHz, AM4, Zen 3)
- [COOLER] Noctua NH-U12S SE-AM4
- [RAM] G.Skill F4-3000C16D-32GISB Aegis 2x16GB 3000MHz DDR4
- [MOBO] MSI AM4 MPG X570 GAMING PLUS AMD X570
- [SSD] KINGSTON NV1 M.2 2280 NVMe 1 TB
A ház, táp, GPU, HDD és az egyik SSD marad.
Ha emberi ára lesz majd a videokártyáknak, akkor talán hajlandó leszek azt is venni. Szeretnék AMD-re váltani abból is, mert ez alatt a pár év alatt, hogy NVIDIA párti lettem, sokkal jobb lett az AMD Linux supportja – akkor viszont valószínűleg az 550W-os FSP táp is cserére fog szorulni. Utóbbival egyébként az egyetlen gondom, hogy nem moduláris, ezért a kábelek össze-vissza vannak dugdosva a gépházban nem túl szépen.
Nagyon gondolkodtam a gépház cseréjén is, de még nem szántam rá magam, hogy azért pénzt adjak. Esztétikai szempontból azért jobb lenne, mert tényleg rendkívül utálom ezt a Strike-X-et 🙂
A belsőségek cseréje mellett egyébként vettem két (végre egyforma) Acer 23,8″ monitort és mivel döglődött a 4-5 éve használt egerem, egy új Logitech G203-at. Utóbbi semmi extra, de úgy gondolom ha a csóró Gigabyte egerem kibírt ennyi időt, egy értelmesebb Logitech talán még többet.

Szempont volt, hogy mindenből modernebbet vegyek, ne valami kifutó dolgot. Így lett a Zen 3-ra épülő Ryzen 7 5800X kiválasztva, hozzá pedig egy X570 chipsetes alaplap. A jövőre való tekintettel 32 GB RAM-ot vettem, amit egy másik kittel 64 GB-ra bővíthetek majd, ha nagyon kell. Ha még több kell, akkor pedig akár 128 GB-ra is fel lehet tornázni. NVMe SSD-t is vettem, mert elegem volt a SATA2 sebességből.
Szóval összeraktam.
És nem bootolt.

Az alaplapon lévő diagnosztikai ledek azt próbálták velem elhitetni, hogy a CPU rossz. Mondom no problem, ezért vettem „Flash BIOS Button” feature-rel alaplapot, hogy CPU nélkül is updatelhessek arra a BIOS verzióra, amivel menni fog.
Viszont reboot után ugyan így világított a CPU failt jelző led. Mondom magamban: vagyok olyan szerencsétlen hogy nem érintkezne egy CPU pin?
Az agyfasz kerülgetett, rájöttem mi a gond. Még sose jártam így: a RAM kit egyik stickje hibás volt. Na nem csak úgy simán hibás, hanem nagyon. Ha benn volt a gépben (bármilyen elrendezésben) a CPU fail világított. Kiszedtem azt a bizonyos hibás sticket és gond nélkül működött minden.
Ennek örömére telepítettem is egy Manjarot az M.2 SSD-re és élveztem, hogy milyen kibaszott gyors.

Írtam egy mailt a PCX-nek, hogy ugyan ilyenkor mi van és vissza kell-e küldenem mindkét sticket?
Igen. Vissza kell. Szóval hétvégén pakolhattam vissza a gépházba az FX-6300-at, holnap pedig megy postán a PCX-nek vissza a RAM kit.
Meglátjuk mennyi ideig tart a garanciáztatás. Bízom benne, hogy nem sokáig: egy RAM sticken nem sok minden ellenőrizhető és javítható dolog van.